"Западните лидери са разделени дали да извадят Русия от международната система за разплащания СУИФТ", пише в заглавие в. "Файненшъл таймс".

Британският премиер Борис Джонсън настоява "много твърдо" за тази мярка, докато Германия предупреждава да не се прибягва до нея, посочва изданието.

Великобритания обяви нови санкции срещу Русия

Американският президент Джо Байдън наложи вчера пакет от тежки икономически санкции срещу руски банки и олигарси и обеща руският президент Владимир Путин да плати скъпо за инвазията в Украйна, посочва вестникът.

В пакета обаче липсва мярка, която според много анализатори би била най-сурова, а именно изваждането на Русия от системата за международни разплащания СУИФТ, отбелязва "Файненшъл таймс".

"Санкциите . . . срещу всички техни банки имат същите последици, а може би дори по-тежки последици от изваждането от СУИФТ", цитира  изданието думите на Байдън, който добави, че "Това винаги остава опция, но точно сега това не е средство, към което останалата част от Европа иска да прибегне".

"Западните държави са разделени по въпроса дали Русия трябва да бъде извадена от СУИФТ - стъпка, която би била тежък удар върху руските банки и способността на Русия да води международна търговия", отбелязва изданието.

На видеоконферентната среща на Г-7 вчера Джонсън е настоял "много твърдо" за тази мярка, подкрепен от канадския премиер Джъстин Трюдо, докато Байдън не е коментирал въпроса по време на срещата, казаха служители, цитирани от "Файненшъл таймс".

По-рано вчера германският канцлер Олаф Шолц е предупредил, че страната му има резерви срещу прилагането на толкова радикална мярка, а същото мнение е изказал и Европейският съюз, отбелязва британското издание. Германски представител отказа да коментира въпроса, но каза, че "всички възможности са на масата".

Байдън насочва санкциите срещу руските военни и държавни компании, и обеща да превърне Путин в "парий" на международната сцена, пише в заглавие в. "Уолстрийт джърнъл".

САЩ въведоха санкции, целящи да превърнат Путин в "политически парий”

Опцията за изваждане от системата СУИФТ е истинска "бухалка" в арсенала на икономическата война, в сравнение с целенасочените санкции, които предлагат прецизност и дипломатическа гъвкавост на политиците, отбелязва изданието.

При втория вариант Западът разполага с много по-добър контрол на потока на международните финанси и може да засилва или да отслабва натиска.

Съгласно приетите от САЩ санкции международните разплащания остават възможни, а отделни държави могат да въвеждат изключения, коментира американското издание.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук