На пръв поглед това изглежда като много нечестна битка – президентът на Америка Доналд Тръмп срещу 17-годишната шведска ученичка Грета Тунберг, пише в коментара си Никълас Л. Уоди.

Въпреки това, двамата влязоха в лек сблъсък на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, демонстрирайки неприкрито самочувствие. Техните послания обаче не можеха да са по-отчетливи.

Тунберг изнесе обичайната си тирада на събралите се светила от бизнеса и политическия сектор: „Светът...в момента гори", заяви тя, и е крайно време да "се паникьосаме" заради настъпващия "климатичен хаос."

„Time“ обяви Грета Тунберг за „Личност на годината 2019“

Нещо повече, важните особи, които се бяха събрали, за да отпразнуват факта, че приемат климатичните промени толкова сериозно, всъщност, според Тунберг, са част от проблема.

За Грета техните цели за постигане на нулеви въглеродни емисии до 2030, 2040 или 2050 г. са просто незначителни и излишно вдигане на врява.

Само незабавното прекратяване на всички инвестиции в изкопаеми горива би мотивирало младата активистка и тя не се страхува да го каже:

„Дръжте се сякаш това са децата ви и ги обичате повече от всичко друго” – обърна се към тях Тунберг - силно намеквайки, че елитът на Давос обича парите много повече.

Каква е позицията на Тръмп относно климатичните промени?

Президентът Тръмп предприе съвсем различен подход. Вместо да укорява слушателите си и да ги стряска с острия си тон, той изброи дълъг списък от показатели, които сочат, че САЩ върви в правилна посока:

  • 50-процентова печалба на фондовата борса от ноември 2016 г. и повече средства за семейства с ниски доходи;
  • повишаване на заплатите, особено за хората без висше образование;
  • енергийна независимост;
  • дванадесет хиляди нови фабрики;
  • най-чистият и здравословен въздух и вода от десетилетия насам.

Освен това, съвсем наскоро бяха подписани две важни нови търговски споразумения с Китай и партньори от Северна Америка.

Накратко, Тръмп нарисува картина на свят, в който стандартът на живот се повишава, свободното предприемачество процъфтява, а технологиите пробиват старите граници и разрешават вкоренените проблеми - включително екологичните.

Така поставени, всъщност виждаме две алтернативни реалности, представени от двама съвсем различни човека пред представители на индустрията, икономически експерти и политически лидери, събрани в швейцарските Алпи. Има ли правилна гледна точка?

Грета Тунберг в Давос: Нищо не бе направено за климата

Икономическите, екологичните и технологичните печалби, които Тръмп сочи, са съвсем реални и  статистически проверими, дори и да не ги чуваме по вечерните новини, защото всъщност добрата новина изобщо не е новина.

Но истината е, че човечеството, по отношение на материалното си положение, никога не е имало по-малко причини да се оплаква, отколкото в момента.

Интересно е колко лишени от каквато и да било фактическа или научна обосновка са забележките на Тунберг. Нейните призиви за масовата истерия на обществото неизменно подкрепят тезата, че обречеността е даденост.

Подобно на много други екоактивисти, тя говори за хипотетично повишаване на глобалната температура в световен мащаб с над 1,5°C, като смята, че това е началото на апокалипсиса.

Позовавайки се на тази цифра, Тунберг и нейните съюзници твърдят, че ни остават само 12, 10 или дори 8 години преди светът да експлодира или да се превърне в разтопена лава, или нещо подобно.

Ди Каприо: Грета Тунберг е лидер на нашето време

Междувременно, доверчивите умове могат да бъдат спечелени с подобна емоционална манипулация, още повече, когато призивите идват от дете, съчетани с преекспонирането на всяка негативна новина, свързана с метеорологичните условия.

Целта? За да създадете впечатление, че всеки път, когато вали или не вали достатъчно дъжд, или всеки път, когато слънцето грее или не грее достатъчно силно, „климатичните промени“ идват да ни убият, пише още Уоди. 

Истината е, че поради безпрецедентния просперитет на човечеството и развитието на технологиите, все по-малко хора страдат и умират природни катаклизми, отколкото някога в историята.

Доналд Тръмп и Грета Тунберг отидоха в Давос, за да популяризират две коренно различни версии за състоянието на планетата и човешките ѝ обитатели - единият беше положителен, а другият – негативно настроен; единият беше утвърждаващ, а другият обвинителен; единия представи факти, а другият – неподплатена фантазия.

Никълас Л. Уоди е политически коментатор, историк и романист, професор по история в Алфред университет - Ню Йорк. Той има собствен блог, в който пише по предимно обществено-политически теми.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube