Утре, 28 януари се очаква и официалното писмено потвърждение от консорциума, избран чрез търг по Закона за обществените поръчки за изграждането на тунела под Шипка. Заради поскъпването на строителните материали министър Гроздан Караджов е имал опасение, че изпълнителят може да се откаже от офертата си от 2020 г. и затова от МРРБ са поискали потвърждение, защото ЗОП не предвижда възможност предложената цена да се актуализира в съответствие с инфлацията на строителните материали и енергийните източници. Трябва да сме сигурни, че ще се работи по оферираните и приети цени, посочи министър Караджов пред общинските съветници в Габрово вчера. Официалното потвърждение ще позволи дейностите по проектиране на тунела да започнат.

Караджов напомни, че през октомври 2019 г. е обявена открита процедура за избор на изпълнител на проектиране и строителство на обекта, която е спечелена от  ДЗЗД „КОНСОРЦИУМ ПСВТ с цена от 358 млн. лв. с ДДС. От избора на изпълнител през 2020 г. до момента договорът не е подписан, защото решението за избор е обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията и във Върховния административен съд, които отхвърлят жалбите.

Министър Караджов поясни, че желанието му е било Автомагистрала „Русе - Велико Търново“ да продължи на юг, да мине през планината със същия габарит. Според него след завършването на магистралата от Русе до Велико Търново трафикът към Габрово ще се увеличи в пъти. По тази причина министърът вече е възложил проучване за възможностите за изграждане на още едно трасе, което да поема тежкия трафик на юг от Велико Търново, включително и за още един тунел под Стара Планина.

На срещата стана ясно, че се работи и за връзката на тунела под Шипка с магистралите „Тракия“ и „Марица“. Планирано е южният изход на тръбата да се свързва с пътната мрежа посредством връзка на едно ниво с кръстовище. През тази година ще се проектира нов източен обходен път на град Казанлък, който ще отвежда трафика до главен път I-5 и връзките с магистралите.

Проектът за обход на Севлиево е разделен на две фази, стана ясно още по време на дискусията. Община Севлиево ще трябва да изработи идеен проект, който ще бъде предаден на АПИ. Агенцията има ангажимент за изготвяне на техническия проект, отчуждаването на земите, ОВОС и реално строителство.