Пловдив е орисан да бъде сред първите. Това каза в словото си президентът Румен Радев на площада пред Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в града на тепетата на официалното честване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

"Нека тачим нашата история и традиции и да не забравяме, че пътят напред проправяме ние. Затова нека днес се преклоним пред всички съвременни будители, пред нашите учители, просветители, морални и духовни стожери, пред хората, които горят в съзиданието, обогатяват нашата ценностна система или имат смелостта да разобличават недъзите ни, които носят в себе си същата тази достойна искра, пренасяна през вековете", заяви държавният глава.

Радев открои важната роля на Пловдив в решителните събития на Българското възраждане, в борбата за църковна и политическа самостоятелност, в изпитанията пред нова България. Той посочи, че градът доказва ролята си и днес на полето на културата и изкуството и на гражданската смелост. 

„Ако запитаме българите кой е най-обичаният, най-чаканият празник, 24 май ще бъде единодушният спонтанен отговор. Пловдив е орисан да бъде винаги сред първите. Нека помним, че тази пловдивска крепост на духа е изграждана с всеотдайност, себеотрицание, мъдрост, далновидност и дързост на видни наши интелектуалци и титани на духа като Найден Геров, Йоаким Груев, Христо Данов, Стоян Чомаков и много други. Именно тук още през 1851 г. се пропуква зората на днешния празник, за да се разлее от град на град и да се превърне в ден на всяко българско училище, в символ и темел на българщината. Тук на здрава пловдивска почва покълна почитта към светите братя, за да разнесе пламъкът на родолюбието и просветата из цялата българска земя.“, заяви президентът в словото си.

"Днес все по-често говорим за свободата на словото и все по-малко за отговорността към него. Мъдростта идва с опита, но нека не пропускаме уроците на историята в стремежите си към светлото бъдеще. Книжовността не е само мощ и сила, тя е единственият сигурен инструмент за оцеляване в объркания ни виртуален свят. Нека се поучим! „Върви, народе възродени“ – за просвета и слава на словото!", заяви в приветствието си кметът Здравко Димитров.

Радев: Българският език ще надживее интригите на своите отрицатели

В рамките на честването пловдивският митрополит Николай отслужи молебен, а пред паметника на славянските равноапостоли бяха положени венци и цветя.

След това Румен Радев поведе традиционното шествие по повод 24 май, в което се включиха хиляди. Водено от ученици, носещи иконата на Св. Св. Кирил и Методий, то започна от пл. „11 май“ и продължи до пл. „Стефан Стамболов“.

В Драматичния театър в града държавният глава участва в тържественото отбелязване на 60 години от създаването на пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Тържествата в Пловдив започнаха с връчване на почетните знаци и значки на Община Пловдив на изявени учители. Церемонията се състоя в Актовата зала на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий". Специалната награда на кмета и отличието „Просветител на годината“  получи Катерина Каменова - учител в детска градина „Майчина грижа“. Признанието към нея е свързано с изключителния й принос и работа. 

Празничната програма включва още концерти пред сградата на БНБ на Малката Главна,  на Римския стадион и на стълбите на „Каменица“.

Най-актуалните новини от Пловдив четете тук.