Ушу вече е част от академичните спортове в страната ни. От тази година за изучаването на най-древното китайско изкуство, вече ще има бакалавърска програма в Националната спортна академия „В. Левски“. Също от 2022, спортът с милиони последователи по света вече се цели в науката.

„Щастлив съм, че вече в нашата родина имаме успешно защитил докторска степен по специалността.Д-р Лиляна Чобанова е и в УС на БФУ и ще бъде и основен преподавател в НСА. Това отваря нови врати за развитието на ушу в страната и го насочва към други достижения. Както знаете ушу беше определен от Световната здравна организация на спорт на 21 век, заради уникалните ползи, които той носи на здравето на ума и тялото“.

Това съобщи президентът на Българската федерация по ушу и вицепрезидент на Европейската федерация – Стефан Колев в студиото на Дарик.

Именно той е и един от пионерите, които преди 14 години направиха първите стъпки за развитието на ушу у нас, давайки с проф. Кайков началото на първите следдипломни квалификации в този спорт в НСА след разработена от тях програма.

Сред успехите на българското ушу обаче е и поредното грандиозно събитие. Българската федерация успя да извоюва домакинството на Европейското първенство. То отново ще се проведе в Бургас в средата на месец май. Това е безпрецедентен случай в този спорт след като страната ни спечели в рамките на три години първите домакинства на два от най-големите форуми в света по ушу – Световното за младежи през 2016 и това по Тайдзи цюан за възрастни през 2018 г. Първите изнесени извън Азия международни форуми бяха причина за поредния жест на доверие в организаторите от българската страна в лицето на родната федерация.

Президентът на БФУ – Стефан Колев обаче има още по-амбициозни намерения с разкриването на най-големия в ЕС тренировъчен център по ушу, който вече е на финален етап от изграждането си в бургаския комплекс „Меден рудник“.

Искам това да е тренировъчна база за спортисти от цял свят. Предвидили сме не само бази за всички дисциплини тренировки, но и  оборудване и апаратура за извършване на нуждите изследвания на състезателите. А това също ще бъде от полза за научните изследвания в тази област. В стремежите ми има и доза шовинизъм, защото съм от Бургас, но не виждам по-добро място за развитие на спортен туризъм от такъв мащаб“, каза Стефан Колев.

Повече по темата, чуйте от него в звуковия файл: