Сериозна следа сред почитателите на клавирното творчество и на симфоничната музика в Плевен остави концертът на Плевенска филхармония със солист световноизвестната пианистка Пламена Мангова, който премина на 27-ми октомври под диригентството на изтъкнатия български диригент Григор Паликаров в зала „Емил Димитров“ в НЧ „Съгласие-1869“ в Плевен.

В препълнената зала, музикалното събитие започна с Концерт за пиано и оркестър No. 2 от Ференц Лист в изпълнение на неповторимата и неподражаема пианистка - плевенчанка Пламена Мангова.

"Още от първата репетиция всички сме в едно чудно настроение. Имам чувството, че след годините на пандемия, хората изпитват голяма нужда от музика, а аз съм безумно щастлива да свиря в родния ми град Плевен с Плевенска филхармония, под диригентството на Григор Паликаров!". 

Това каза за Дарик радио преди концерта световноизвестната пианистка Пламена Мангова, като припомни, че Концерт за пиано No.2 от Ференц Лист е донесъл множество успехи и щастие в професионалния й живот. "Това беше концертът, който през 2007-ма години свирих на финалите на конкурса "Кралица Елизабет" в Белгия", каза пианистката.

Тя припомни, че по-късно, свири същия концерт в „Гевандхаус“ с оркестъра на Лайпцигското радио. „Това беше феноменално важна крачка за моето израстване като музикант. Оттам нататък ми се е случвало да свиря този концерт през какви ли не земи и континенти. Всъщност, аз обожавам този концерт“.

Пламена Мангова отбеляза факта, че концертът й в Плевен на 27-ми октомври съвпада донякъде с рождената дата на Лист – 22-ри октомври. Тя добави, че за пръв път изпълнява в Плевен Концерт за пиано No.2 от Ференц Лист.

Само след дни – на 14-ти ноември, Пламена Мангова ще се представи със свой рецитал в прочутата зала „Гаво“ в Париж. Малко преди това, отново в Париж, Пламена Мангова ще бъде част от журито на конкурса „Маргарет Лонг“, който е един от най-големите конкурси за пианисти в света.

След блестящото изпълнение на Концерт за пиано No.2 от Ференц Лист, Пламена Мангова се върна на сцената, предизвикана от екзалтираната публика и изпълни Ноктюрно в до диез минор от Фредерик Шопен, със специално посвещение…

Маестро Григор Паликаров, който с подхода си като диригент провокира музикантите от Плевенска филхармония към едно перфектно и запомнящо се изпълнение, сподели за Дарик радио:

„Отдавна бяхме планирали този концерт с Пламена, но го отложихме заради пандемията и се радвам, че сега това е като един диалог – едно общуване между мен и оркестъра, което сякаш не е прекъсвало и сега продължава от точката, на която сме били преди години“.

По отношение на класическата музика в България в днешни дни, маестро Григор Паликаров каза:

"Ако трябва да започнем с реализма, днешните години са трудни за класическата музика. И не защото тя е загубила нещо от стойността си. Тя няма да загуби нищо докато е жив и последният човек на тази планета, който да носи постиженията на човешкия дух.

„В последните 30 години, музикантите отидоха доста надолу. Пазарната икономика си има своите минуси и един от тях в сферата е, че се гледа на директната печалба.

Музиката и изкуството не съществуват, за да носят печалба. Те са една инвестиция в бъдещето. Музиката е храната за човешкия дух, а той е не по-малко важен от човешкото тяло. На фона на така нареченото „оскотяване“ не бих казал, че отиваме към животинското, защото има хиляди клипчета, в които животни спират и слушат музика, така че е редно и хората да го правят”.

Григор Паликаров отбеляза факта, че Плевенска филхармония остана една от двете единствени филхармонии в страната, заедно със Софийска филхармония.

„Хубаво е за Плевен, че запази своята филхармония, защото зад това име стои една отговорност, а след последната реформа, България стана държавата на оперите и на симфониетите. Така че хубаво е, че освен националната ни Софийска филхармония, има и Плевенска филхармония и че тя продължава със своето мисионерстване на местно и национално ниво, защото музикантите много пътуват и това е изключително важно.

Ние изпуснахме едни 20 и повече години в този безкраен преход, улисани в оцеляване и свързване на двата края и сега е важно да се припомни на хората, какво прекрасно нещо е и какво лекарство за душата е класическата музика и смятам, че особено след пандемията има едни ренесанс на връщане на публиката в залите, и нека той да продължи. Идвайте и слушайте концерти!“, каза маестро Григор Паликаров.

„Има един хубав български израз: „Отивам да си напълня душата“. Не го забравяйте, а идете и си напълнете душите!“, припомни той.