Депутатите отхвърлиха предложенията на ИТН за занижаване на изискванията за провеждане на референдуми и за зачитане на резултата от тях. От партията на Слави Трифонов поискаха още да бъде намален броят на подписите, които се събират от инициативните комитети, за да може да бъде проведен референдум. Текстовете бяха подкрепени единствено от парламентарните групи на ИТН, “Възраждане” и БСП и бяха отхвърлени още на първо четене. 

От ИТН поискаха промяна на условията за провеждане на национални и местни референдуми, а от „Възраждане” подкрепиха идеята за по-ниски прагове на необходимите подписи за провеждането им и по-ниска активност в самото допитване, за да бъде зачетено като валидно. Виолета Кърпачева обясни, че това ще даде  по-голяма възможност на гражданите да вземат важни решения.

“Истинският проблем тук е, че властта не иска да бъде контролирана от народа. На нея ѝ харесва да управлява абсолютно безконтролно”, каза Кърпачева.

Според Надежда Йорданова от ПП-ДБ в предложението на ИТН има много проблемни текстове:

Дали то няма да доведе до обратния ефект, вместо да подобри демокрацията, да я разкъса, е въпрос на сериозен дебат, който аз мисля, че не е проведен в обществото и към настоящия момент този законопроект не го предлага”.

В отговор от Станислав Балабанов от ИТН коментира:

“От вашето изказване става ясно, че правите всичко възможно да отложите оръжието в ръцете на българските граждани, а именно пряката демокрация. Тази тема е актуална осем години в българското обществото. Редицата парламенти, разбира се, чрез парламентарни схватки смазваха провеждането на референдуми и направиха закон такъв, че да не може в България да се проежда нормален референдум.”  

Дарик

От ГЕРБ също не подкрепиха текстовете, а Георг Георгиев уточни:

Няма как да не можем да излъчим представителство, способно да формира мнозинство за правителство и да отричаме неговия политически характер, а да искаме тези политически функции да ги внушим на хората, които чрез референдум ще взимат политически решения.”

Законопроектът не събра нужните гласове в подкрепа и беше отхвърлен още на първо четене.

Чуйте прикачения звуков файл.