Нова пешеходна алея край река Марица между стария и новия мост в Свиленград бе открита в първия ден от програмата за празника на града 5 октомври. Така още една зона за отдих вече  радва жителите и гостите на града, коментират от общината.


Алеята е изградена по проект от Сдружение „Заедно за Свиленград“ в партньорство с турската община Инедже. Гости на откриването бяха кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев и кметът на община Инедже Сахабетин Вардар.


Председателят на Сдружение „Заедно за Свиленград“ Мария Костадинова, която е дългогодишен заместник-кмет на общината символично предаде новия обект на кмета на общината арх. Карчев. Тя благодари също за помощта при изпълнението на бившия кмет инж. Георги Манолов, на бизнесмена Росен Киришев и на ръководителя на общинското „Благоустрояване и озеленяване” Иван Атанасов, както и на екипа на проекта.


Новата пешеходна алея се простира по дигата на Марица и води до туристическия обект Старият мост. Така се осигурява по-добър достъп до най-известния в района културно-историческия паметник. 


Алеята е изградена от щампован бетон, озеленена е с широколистни и иглолистни дървета и декоративни храсти. Монтирани са перголи и пейки, като местата за сядане са оформени с декоративна растителност. Изградена е поливна система и е инсталирано осветление.


За откриването на обекта бе представена фотоизложба на историческа тематика. 20 табла със снимки и информации на български и английски език запознават преминаващите по алеята с интересни акценти от историята на Свиленград от древността до наши дни. Сред тях са: древният път Виа Диагоналис, пътната римска станция Бурденис, най-новите уникални археологически находки край село Капитан Андреево, свързани с културата Караново, мистичните скални църкви, крепостите Букелон и Неутзикон, тракийската гробница в Мезек, героичният връх Шейновец, раждането на българската бойна авиация тук, 500-годишният каменен мост, младият Иван Вазов в Свиленград, Червеното училище, копринарството като забележително културно наследство и други.


По проекта „Пътеки за култура и история без граници” предстои официално откриване на обекти и в турската община- партньор Инедже, където се изграждат нови съоръжения и пешеходни пътеки, водещи до природния и исторически обект 300-годишен дъб.


Започна и още една дейност по проекта - двудневен експедиционен тур за 20 туроператори и туристически агенти от България и Турция, за да се запознаят на място с възможностите за туризъм в района на Свиленград и да промотират региона, като атрактивна туристическа дестинация.