„Има няколко ключови момента, на които трябва да обърнем внимание, когато говорим за зависимост към психоактивни вещества. Критериите са няколко, но на първо място става дума за непреодолимо желание за употребата и липсата на контрол. Налице може да бъде и повишен толеранс, т.е нужда от по-висока доза за постигане на същия ефект. Следващият важен критерий е дали употребата на въпросното вещество или субстанция заема централна роля в нашето ежедневие...“

д-р Васил Урумов 

„На Балканите сякаш има по-особено отношение към консумацията на алкохол; една своеобразна гордост колко големи количества сме способни да изпием. Наблюдаваме го и при тийнейджърите, които буквално се състезават и валидират през такива постижения. Това е симптом за нашата безкритичност – склонни сме да нормализираме ежедневната употреба на алкохол, а когато стане проблем и стигнем до синдром на зависимост – ние отричаме и стигматизираме...“

„Трябва да обърнем специално внимание на подрастващите. Когато те се чувстват неприети и отхвърлени и ако нямат подкрепа от семейството или обществото, те се обръщат към някакъв вид субстанция или поведение, които да предизвикат откъсване от травматичната реалност...“

„Обществото ни е настроено отрицателно към страдащите от зависимост и поради тази нетолерантност, хората с такъв проблем и техните семейства, които също страдат, изпитват притеснение и срам да потърсят квалифицирана помощ навреме...“

„Злоупотребата с психоактивни вещества е израз на неадаптивен начин за справяне със ситуации при които обективната реалност влиза в конфликт с редуцираната лична реалност и убежденията на личността. За лечение на възникналата фрустрация се прибягва до т.нар. пасивни форми на удоволствие...“

Чуйте цялата рубрика от ефира на Дарик в аудиофайла.
 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм