Споразумение за сътрудничество и побратимяване подписаха кметовете на Община Ветово, д-р Мехмед Мехмед и на Инстанбулската община Авджълар адв. Туран Ханчерли. На тържествената сесия на Общинския съвет присъстваха бивши и настоящи депутати от Движението за прав и свободи, заместник-кметове, общински съветници от двете общини и жители на Ветово.

Сътрудничеството ще обхваща областите икономика, транспорт, инфраструктура, опазване на околната среда, спорт, туризъм, културно образование, социално подпомагане.

Двете общини се споразумяха да укрепват и развиват сътрудничеството между жителите, да допринасят за преодоляване на стереотипите, да развиват сътрудничество в областта на образованието,спорта и туризма, чрез съвместни образователни проекти, академични стажове и професионално обучение и обмен на спортисти.

Страните се договориха и за културно сътрудничество, както и икономическо развитие чрез засилване на контактите между икономическите субекти и насърчаване на търговски събития.

“Приятелството между нашите две общини започва в далечната 1928 година, когато изселници от Ветово основават Централната махала в Авджълар. Не случайно, когато днес се каже Авджълар, първото нещо, за което се сеща всеки е Ветово. Подписването на споразумението само официализира дългогодишната връзка между нашите две общини”, отбеляза в словото си кметът на Ветово д-р Мехмед Мехмед. Той не пропусна да отбележи, че днешното споразумение е плод от усилията на всички жители и работата на всички досегашни кметове на двете общини от времето след 1989 г., като пое ангажимет да продължи да работи усилено за междусъседските отношения.

От своя страна адв. Ханчерли изрази надеждата, че подписването на споразумението между Ветово и Авджълар, което представлява и споразумение между двете страни, ще стане пример за добросъседство, разбирателство и културни взаимоотношения. “Радвам е, че ние сме примерът, който може да бъде даден в тези времена, когато войната дойде и на нашия континент”, отбеляза Ханчерли. “Искрено се надявам подписването на това споразумение да осигури и препотвърди братството, приятелството и разбирателството между Република България и Република Турция и нашите два народа”, каза в заключение Туран Ханчерли.

Гостите от Турция бяха посрещнати с “Добре дошли” и от народният представител Ализан Яхова. В словото си тя отбеляза, че Русе е най-европейската точка на България, а Ветово е сърцето на областта. “Когато стане дума за Турция и Истанбул нашите сърца са насочени само към Авджълар. Днес особено много се нуждаем от взаимна помощ за да посрещнем предизвикателствата от глобалните събития, на които ставаме свидетели. Това споразумение ще даде възможност на гражданите на двете общини да решават заедно проблемите си и да намират общи решения. Община Ветово може да бъде европейския поглед на Община Ветово”, категорична бе Ализан Яхова. Тя подари на кмета на Авджълар пейзаж от русенския площад “Свобода”. Картината унмишлено беше в малък размер, за да я сложи в своя кабинет, между семейните снимки. “Защото вече сме едно семейство”, поясни Ализан Яхова.

Авджълар (на турски: Avcılar) е квартал на град Истанбул, Турция. Той е ядрото на околия (градски район) Авджълар на вилает Истанбул. Районът е нов в западните покрайнини на европейската част на Истанбул, току на входа на града от към магистралата от българската граница, в южната си част районът опира в Мраморно море.

Населението на квартала е 383 786 души, което го нарежда на 14 място от 39-те квартала на мегаполиса Истанбул.

Някога отделно село в близките покрайнини на Истанбул, днес Авджълар (преведено от турски език ловците или ловци) е нов и модерен градски район на мегаполиса Истанбул. Навярно името си селото дължи на запазените някогашни ловни хижи, където отсядали при лов османски султани и тяхната свита.

До Балканските войни малкото селце Авджилар е дом на около 50 гръцки семейства, които са принудени по силата на спогодби между Гърция и Турция да се преселят в Гърция, а на тяхно място да се настанят турци. Скоро след напускането на гърците селската черква е превърната в джамия, а през 1977 г. същата е съборен, за да се издигне на нейно място нова.

До втората половина на XX век Авджълар остава малко крайбрежно селце с големи открити площи в околностите. Значително се разраства през 80-те години на XX век, когато са издигнати голям брой жилищни постройки и къщи.

Развива се промишлеността, главно около пристанището и по пътя към някогашното село Фирузкьой, от което се окрива изглед към целия тесен и вдлъбващ се в континента залив на Авджълар

Квартал Авджълар е от уредените и ползващите се с добро име квартали на Истанбул, самият факт, че цените на жилищата в центраната част на квартала, близо до морето, са скъпи е доказателство за това.

В Авджълар има много образователни и културни институти, най-известни от които са Истанбул Университеси Авджилар Кампюсю (Филиал на Истанбулския университет) и Кюлтюр Сарайъ (Дворец на културата).

През квартала минава минава автомагистрала ТЕМ и път Е-5 (d-100), които разделят областта на три части. Автомагистралата, имаща по 4-5ленти в посока, е една от основните пътни артерии в Истанбул. Поради големия трафик, изградената линия на „Метро Бус“, през 2011 година, достига вече и квартал Авджълар. Благодарение на „Метро Бус“, пътниците на мегаполиса, достигат бързо до желаната точка, защото тези бус-ове, се движат в самостоятелни ленти в магистралата. По магистралата се движат и обикновените автобуси и бусове, но често сутрин и вечер те попадат в задръстванията, обичайни за Истанбул и така пътуването се забавя с 30 – 60 минути. Стратегическото място на квартала го прави много удобен от страна на пътуване, тъй като много лесно може да се осъществи връзка с метро, трамваи, тролеи и други, които улесняват пътниците.

Квартал Авджълар представляващ ядрото на градския район е известен като „българският квартал“ от години, поради факта, че голяма част от жителите му са български турци, преселници там в продължение на няколко десетилетия. Голяма част от преселниците, живеят в Джихангир махала.

В квартал „Авджълар“ има и няколко български кафенета, в които може да намерите български питиета и обслужване на български език.

Чуйте в звуковите файлове какво казаха кметовете на двете общини: