Красотата днес е силна индивидуалност, представена през една смела форма. Това сподели в ефира на Дарик модният дизайнер Нели Митева, която участва във фотографската и радио поредица на Дарик „Жена с 20 имена“.

Наричат Нели Митева „опората на съвременния български моден дизайн“. Голяма част от нейната биография е свързана с Германия – над 30 години е живяла там, там завършва средното си образование и след това следва в Университета по приложни науки и дизайн в Трир.

Вече повече от десет години като артистичен директор и куратор тя налага и развива концептуалната дизайнерска платформа „ИВАН АСЕН 22”.

В предаването на Дарик „Реактивно“ Нели Митева подчерта, че е много важна личността, която облича една дреха и дали двете ще са в хармония и баланс. Понякога дрехата помага да навлечеш и една малко по-различна личност, споделя дезайнерът.

Днес като се говори за идеал за красота в модатата непременно трябва да не говорим за тази красива естетика, а по-скоро за многообразие – за теми като индивидуалност, различност, инклузивност. Това са теми както в модния дизайн, така и във визията на моделите, които представят дизайнерски дрехи. Дизайнери днес даже включват инвалиди в представянето на дрехите си, загърбвайки топ-моделите, отбеляза още Нели Митева.  

„За нея е интересен пътят на българския моден дизайн в търсене на собствена идентичност. „Защо не можем все още да говорим за българската сцена, защото като кажем Милано, Лондон, даже Антверпен, берлинската модна среда има свой собствен облик. Защо не можем да кажем какво е типичното за България – интересно ми е да започнем да създаваме свой собствен дизайнерски облик“, обяснява тя.

По думите й модният дизайн е едно търсене, той не е само бързата представа за красива дреха, с която ще се чувстваш добре. Модният дизайн днес е все повече свързан с обществени влияния, процесът  на миграция и това огромно многообразие на култури, което ни залива, и от които трябва да черпим, смята дезайнерт. 

Миналата година в Пловдив беше представен „+ 7 HOURS“ - четвъртият голям концептуален проект на „ИВАН АСЕН 22. Той преплита японската и българската култура през визуалния език на съвременния моден дизайн. Освен изложба на концептуални облекла-обекти, разработени от български модни дизайнери и четирима японски студенти по моден дизайн, тогава проектът представя и филм за работата на творците от България и Япония, с участието на актрисата Ирмена Чичикова.

На 11 февруари в галерия галерия „DOZA“ в столицата ще се открие продължението на проекта „+ 7 HOURS“ – изложба с модни фотографии на Златимир Араклиев и Бенджамин Хънг /Япония/.

„В самият филм актрисата е заснета с облеклата, които са своеобразни модни скулптури, а в продължението на проекта в София в началото на февруари ще видите фотокадри на Ирмена в кимоно и традиционна българска носия, заснети в Токио и фотосесията й с дизайнерските облекла на българските автори“, разказа още Нели Митева.

Тя разказа, че по време на пътуването до Япония в метрота там Ирмена Чичикова е била облечена с родна носия и е предизвикала невероятен интерес. Професионалистите пък са искали да пипнат и видят тази триизмерност, която носи българската шевица, да видят структурата на носията.

Концептуалната мода се занимава с мултикултурните влияния, но това са наистина облекла, които в своята форма, обем и сложност се доближават по-скоро до скулптурите, поясни още дизайнерът.

„В България е трудно да говорим за голям пазар, защото облеклата, които нашите дизайнери създават често са работа на един и същи човек. Нашите дизайнери са много силни творци, но се сблъскват с редица проблеми, когато говорим за реализация на пазара, и то в условията на почти липсващ дизайнерски пазар в България“, коментира Нели Митева. Затова и платформата „ИВАН АСЕН 22“ се опитва да ги представи и зад граница, да популяризира работата им.

Още за платформата и модният дизайн в България слушайте в разговора с Нели Митева в предаването на Дарик „Реактивно“.