На 4 юни 2022 г., в зала „Амброаз Паре“ на Телекомуникационния ендоскопски център се проведе научна конференция на тема: „Медицината и новите технологии – предизвикателства и перспективи“ с фокус върху: Хирургия, роботика и изкуствен интелект и Биопринтиране, генетика и телепатология. Събитието популяризира идеите и дейностите на Центъра за компетентност Леонардо да Винчи в Медицински университет – Плевен.

Ръководителите и водещите изследователи от департаментите на Центъра за компетентност представиха своите сфери на дейност по проекта. Чрез включване на живо от чужбина акад. Григор Горчев очерта настоящите и бъдещи предизвикателства пред 3D хирургия. Проф. Славчо Томов разкри, защо в съвременната хирургия авангардните технологии носят имената на Леонардо Да Винчи и Айнщайн.

„Леонардо да Винчи и Алберт Айнщайн са две от безспорните имена в човешката история, култура и наука, но едва ли някой или още по-малко те са предполагали, че с техните имена ще бъдат обозначени две от най-модерните направления в съвременната медицина и това са: роботиката – една от роботизираните системи носи името на Леонардо да Винчи, това е роботът Да Винчи, и минималноинвазивната триизмерна хирургия, която е обозначена с името на Алберт Айнщайн. Така че, Леонардо да Винчи и Алберт Айнщайн живеят и днес в медицината“.

Това каза проф. Славчо Томов пред журналисти като подчерта:

„Всички сме изправени пред предизвикателството на това, каква ще бъде хирургията на бъдещето, както и изобщо медицината на бъдещето и тук на преден план възниква въпросът за изкуствения интелект, който искаме или не се развива благодарение на новите технологии и вече е навлязъл в медицината, и в частност в хирургията.

Не случайно се смята, че бъдещата хирургия ще бъде така наречената „дигитална хирургия“, която ще представлява своеобразна симбиоза между естествения и изкуствения интелект", каза още проф. Томов.

Проф. Добромир Димитров, ректор на МУ-Плевен представи двоен лапароскопски подход при лечение на карцинома на ректума, а д-р Георги Пранджев говори за изкуствения интелект в медицината.

Проф. Катя Ковачева представи ролята на новите геномни технологии за определяне на предразположението към онкогинекологични заболявания, а проф. Савелина Поповска очерта съвременните възможности и перспективи пред дигиталната патология и телепатологията.

В научната програма на форума бяха включени лекции на водещи учени по темите и основните направления на дейност на департаментите на Центъра за компетентност - персонализирана медицина и телепатология, 3D медицина и 3D принтиране, минимално инвазивна и роботизирана хирургия.

Гост-лектори на събитието бяха: доц. Мариана Тодорова, футуролог от Института за изследване на обществата и знанието към БАН, която разказа как дигиталните технологии и изкуственият интелект трансформират медицината.

Проф. Владя Борисова говори за интелектуалната собственост в областта на роботиката и изкуствения интелект.

Д-р Спас Керимов, изпълнителен директор на “Принтиво - първата компания, разработваща собствена технология за 3D-биопринтиране на човешки тъкани в България, представи тъканното инженерство и 3D-биопринтирането в съвременната медицина.