Според измерванията, направени от Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) в САЩ, метанът наскоро е достигнал 1900 частици на милиард (ppb) в земната атмосфера. За сравнение, преди индустриалната революция този показател е бил около 700 ppb, според "Сайънс Алерт".

Метанът е силен парников газ, но се задържа във въздуха около 9 години. Като се включи и верижният ефект, който оказва върху други газове, общото му въздействие върху глобалното затопляне от 1750 г. насам е приблизително наполовина по-малко от това на CO2. След рязкото си покачване през 80-те и 90-те години на ХХ век атмосферният метан се стабилизира. Растежът се възобновява през 2007 г. и се ускорява през последните години - най-рязкото регистрирано увеличение е през 2020 г.

Това не беше очаквано, когато световните лидери подписаха Парижкото споразумение през 2015 г. Метанът се превръща в най-голямото разминаване с траекториите на емисиите, необходими за постигане на целта на споразумението.

Кои храни ускоряват стареенето на мозъка

И така, какво стои зад неотдавнашния скок - и има ли начин той да бъде обърнат?

Откъде идва метанът?

Всяка година в атмосферата се отделят около 600 милиона метрични тона метан. Според изчисленията две пети от тези емисии идват от естествени източници, главно от гниещата растителност в блатата. Останалите три пети от емисиите идват от източници, свързани с човешката дейност.

Емисиите от индустрията за изкопаеми горива надхвърлят 100 милиона метрични тона годишно и нарастват бързо през 80-те години на миналия век. Природният газ, с който в Обединеното кралство се отопляват домовете и се произвежда приблизително половината от електроенергията, е основно метан.

Чаша нестудена вода след събуждане е полезна за стомаха

Течовете в газовата индустрия са широко разпространени в кладенците и тръбопроводите, както и от разпределителните тръби под улиците и домашните котли. Въглищната промишленост е отговорна за до една трета от емисиите на изкопаеми горива в периода 2000-2017 г. чрез вентилационните шахти в мините и по време на транспортирането и раздробяването на въглищата за електроцентралите.

Селското стопанство, произвеждащо около 150 млн. метрични тона годишно, е най-големият общ източник. Както и градските депа за отпадъци и канализационните системи, които допринасят за около 70 млн. метрични тона годишно.

Учените могат да идентифицират източниците на метан, като изследват съотношението между въглерод-12 и въглерод-13 в атмосферата. Тези различни форми на въглерода - химически сходни, но с различни маси - са известни като изотопи.

Биогенният метан, произвеждан от микроби в гниещата растителност или в стомасите на кравите, е сравнително богат на въглерод-12, докато метанът от изкопаеми горива и пожари има сравнително повече въглерод-13.

Кардиолози съветват как да опазим здравето в студените зимни месеци

В продължение на два века бързо развиващите се индустрии за добив на газ, въглища и нефт постоянно са повишавали съдържанието на въглерод-13 в атмосферния метан. От 2007 г. насам тази тенденция се е обърнала и делът на въглерод-13 в атмосферния метан е намалял. Макар че емисиите от изкопаеми горива все още нарастват, рязкото увеличаване на емисиите на метан сега е резултат предимно от по-бързо растящите биогенни източници.

Защо се увеличават биогенните емисии?

Глобалният мониторинг показва, че през много години от 2007 г. насам нарастването на метана в атмосферата е водено от източници в тропиците и субтропиците. През някои години високите северни ширини също са имали важен принос. От тропическите блата в басейните на Амазонка, Нил и Конго до тундрата в Русия и мускеговите блата в Канада, влажните зони отделят около 200 милиона метрични тона метан годишно. С повишаването на глобалните температури скоростта, с която влажните зони генерират и разграждат биомаса, нараства и тези среди отделят повече метан.

Емисиите на метан ускоряват изменението на климата, а изменението на климата води до отделянето на още метан - положителна обратна връзка, при която затоплянето води до още по-голямо затопляне.

Микробите в стомасите на преживни животни като говеда, овце, кози и камили са подобни на микробите от влажните зони. Всъщност кравите са ходещи влажни зони. Преживните животни произвеждат почти толкова метан, колкото и емисиите от изкопаеми горива - около 115 милиона метрични тона годишно. В световен мащаб около две трети от земеделските земи са пасища за животни.

Здравословните сандвичи са с 50% зеленчуци

Въпреки че емисиите от сметищата са намалени в много страни в Европа, Западна Европа отделя много метан от превръщането на градските хранителни и градински отпадъци в тор. В Африка и Индия разрастващите се градове създават нови сметища, докато в селските райони се изгарят огромни количества растителни отпадъци и трева, което води до широко разпространено замърсяване на въздуха, но изследванията на техните емисии са малко.

Почистване на метана

Краткият живот на метана означава, че намаляването на емисиите бързо намалява парниковото въздействие. Течовете на газ са очевидни цели, както в кладенците, така и в течащите улични тръби. Прекратяването на въглищната индустрия е спешен глобален приоритет не само за намаляване на метана, но и на CO2 и замърсяването на въздуха.

В краткосрочен план отстраняването на метана от вентилацията на въглищните мини и оборите за добитък може да се извърши толкова лесно, колкото се отстраняват някои замърсители от изгорелите газове на автомобилите. Емисиите ще се нуждаят от по-строго държавно регулиране.

Намаляването на емисиите в тропическите страни означава прекратяване на изгарянето на растителни отпадъци. Депата за отпадъци вероятно също ще бъдат бързо растящи източници на метан и замърсяване, но емисиите могат да бъдат намалени чрез покриване на депата с почва.

Късогледството се увеличава в световен мащаб

Нарастващите емисии от селското стопанство са свързани с бързото нарастване на човешкото население и нарастващото световно търсене на богата на месо храна. Нарастването на населението се забавя чрез подобряване на достъпа до образование на жените и момичетата.

Повишаването на съдържанието на метан до 1900 ppb е сигнал за събуждане. Не можем да спрем естествените емисии от влажните зони. Но емисиите, причинени от човека, могат да бъдат намалени, и то бързо. На COP26 в Глазгоу - последната среща на върха на ООН за изменението на климата през ноември 2021 г. - повече от 100 държави подписаха Глобално обещание за метан, като обещаха да намалят емисиите на метан с 30% до 2030 г.

Началото е просто: запушете течовете на газ, покрийте депата за отпадъци, спрете изгарянето на растителни отпадъци и премахнете метана от вентилацията на въглищните мини. Всички тези действия ще имат по-широки ползи, като например намаляване на замърсяването на въздуха, но големите емитери, сред които Китай, Индия, Русия, Катар и Австралия, не се присъединиха. Неприсъединилите се страни в крайна сметка вредят на себе си и е наложително да подпишат ангажимента. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук