Историческо плаване за морската история на България предстои следващата седмица. За първи път научно-изследователски кораб с български флаг ще плава в Световния океан и ще стигне до Антарктида. За първи път наш боен кораб ще прекоси екватора и ще се сблъска с най-опасните води на планетата - в протока Дрейк, където се срещат два океана - Тихият и Атлантическият.

Историческият рейс ще бъде осъществен с 67-метровия военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ . Експедицията ще отплава от Варна на Стефановден. Ще продължи 120 дни, като само отиването до Ледения континент ще отнеме 40 дни.

Така изглежда мостикът на кораба

С това епохално плаване действително ставаме морска нация, изтъкна  председателят на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции проф. Христо Пимпирев. Той обясни, че в рамките на предстоящата експедиция учените ще работят по различни проекти като част от Националната програма за научни изследвания. На Южния полюс те ще изследват движението на земната кора, уникалния растителен и животински свят на Ледения континент, размерите на глобалното замърсяване, както и топенето на ледниците като резултат от глобалното затопляне.

„На сушата около българската база ще продължат изследванията на полезните изкопаеми. На предишната експедиция беше доказано, че има злато”, отбеляза професорът.

Екипажът ще е от 26 военнослужещи, включително един военен лекар. Медикът е от ВМА и досега е бил на две 6-месечни мисии в Мали. „С медикаменти сме заредени да обиколим два пъти земното кълбо”, изтъкна капитанът Николай Данаилов. Той отбеляза, че част от екипажа ще са и трима курсанти от Висшето военноморско училище във Варна.

На борда ще има общо 50 души. Освен военните и учените, ще има трима журналисти. Ще бъде направен и филм за историческото плаване.

Експедицията се подпомага от Министерство на образованието и науката и Министерство на отбраната, морската индустрия, много спонсори и граждани. Два тира с хранителни продукти бяха дарени от голяма верига хранителни хипермаркети. Гражданин пък е подарил на полярниците 10 кг мед, разкри проф. Пимпирев.

Българският военен научно-изследователски кораб в момента е 38-годишен. Плавателният съд  бе купен за 1,2 милиона лева. Последвалият ремонт и монтаж на оборудване бе за 4,5 млн. лв. Около 3 млн. лв. пък ще струва горивото за експедицията, разкри началникът на ВВМУ флотилен адмирал професор Боян Медникаров. След завръщането от Антарктида, корабът ще бъде ползван за практика както на матроси, така и на ученици от морските гимназии във Варна и Бургас, отбеляза началникът на флотската Алма матер.

Така изглежда една двуместна каюта на кораба

Кметът Иван Портних дари днес екипажа със знамето на Варна, велоергометър и дъмбели, за да могат участниците в експедицията да поддържат добра физическа форма по време на пътуването. „За нас е чест и гордост, че корабът ще отплава от Варна”, отбеляза градоуправникът.

Експедицията ще отплава на 27 декември от 14.00 часа. Нова година екипажът ще посрещне в Средиземно море. Празниците на борда ще преминават без алкохол, тъй като консумацията му е забранена, както на всеки наш боен кораб.