Интердисциплинарен лабораториум за алтернативни сценични техники започва в Русе. Той се реализира по проект на Възрожденско читалище „Зора“ и е финансиран от Национален фонд култура. В него участват водещи педагози от Европа – проф. д-р Карлос Сагара -  Испания, проф. д-р Романо Фоддай и Мариа Паола Десси от Италия, доц.д-р Маро Галани от Гърция, д-р Никола Костадинов от РС Македония, д-р Аделаида Якимова и проф.д-р Александър Илиев.

Лабораториумът, в който се включиха над 35 средношколци и студенти от страната и чужбина, ще бъде открит днес в 19 ч. в читалището.

Ежедневно майсторските класове ще се провеждат от 9:00 до 17:30 в читалището.

В съпътстващата програма при свободен вход от 19 ч. в салона на читалището публиката ще види няколко спектакъла и един концерт. Тази вечер Държавна опера Русе ще представи „Телефонът“ на Джан Карло Меноти – постановка д-р Аделаида Якимова, на 28 юни  Мария Паола Десси ще играе моноспектакъла си „Леля Бирора“, на 29 юни деветокласниците от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив ще представят „Нямам думи“, постановка проф. д-р Александър Илиев. На 1 юли предстои концертът „ July Live“ с участието на Sergie, Rozy, Boyan Todorov, Мария Пенчева, на 4 юли Мариела Димитрова ще играе моноспектакъла си „Всяка жена таи в себе си едно жестоко свое Не“ –Театър “Алма Алтер”към Софийски университет, автор и режисьор Николай Георгиев. На 5 юли от 18ч. ще бъде премиерата на създадения по време на Лабораториума спектакъл „Хоризонти“ - пост. проф. д-р Александър Илиев, а от 19.30 същият ще бъде изигран на Русенски кей в рамките на фестивала „Реките на града“.