За публичен отговор от страна на Община Пловдив в какъв срок местната управа ще депозира проекта за доклад на екологична оценка в РИОСВ настоява областният управител на Пловдив Йордан Иванов.

„Кога кметът Здравко Димитров и администрацията ще изпълнят ангажимента си по обещанието, дадено пред бизнеса и гражданите на Пловдив, че в рамките на един календарен месец актуализираният доклад за екологична оценка на изменението на ОУП ще бъде внесен в РИОСВ. Аз от своя страна поех ангажимент РИОСВ да разгледа доклада в рамките на пет работни дни.

Днес, 53 дни по-късно, община Пловдив не е депозирала доклада за екологична оценка в РИОСВ“, казва в позиция Йорданов.

Докладът за екологична оценка на измененията в Общия устройствен план на Пловдив вече е връщан три пъти от РИОСВ и веднъж от Експертния съвет, защото все не отговаря на законовите изисквания. Кметът е възложител на дейността на фирмата и има пълната власт и контрол да изисква от търговското дружество, изготвящо доклада за екологичната оценка, резултати, бързина и качество на работа.

Казус с ПУП-овете в града нямаше изобщо да има, ако общината си беше свършила работата и беше депозирала доклад за екологична оценка в РИОСВ, който да бъде приет без многократни забележки, коментира още Иванов.

Според местната управа в лицето на главния архитект Димитър Ахрянов, проектът се саботира.

"Очакваме данните от Българското дружество за защита на птиците, платена е такса в размер на 1500 лева", коментира той и изрази недоумението си защо от регионалната екоинспекция искат в доклада да се нанесат данни, с които и те не разполагат.

Припомням, че през май месец, в интервю за Дарик радио Пловдив арх. Константин Божков от екипа на Здравко Димитров заяви, че се очаква до края на въпросния месец да е готов актуализираният доклад за екологичната оценка на новия ОУП, който да бъде приет от РИОСВ. След това проектът ще бъде внесен за разглеждане в ЕСУТ и после в ОбС.

Екологичната оценка е превантивен инструмент за оценяване на евентуалните значителни въздействия върху околната среда и човешкото здраве в резултат от прилагането на планове и програми на национално, регионално и местно равнище. Нейната цел е да гарантира високо равнище на защита на околната среда и здравето на хората и че екологичните съображения се вземат предвид при изготвянето, приемането и изпълнението на програми.