174 военни паметника ще бъдат вписани в картотеката на Областния регистър в Хасково, съобщи  секретарят на Областната комисия Делчо Кунчев. Част от първоначално подадените до комисията са отпаднали, тъй като не отговарят на определението за „военен паметник“ според закона, коментира той. По тази причина от регистъра са заличени 15 паметници в 4 общини.


В община Хасково тези паметници са 7:
1.      „Паметна плоча на камък на загиналите руски кавалеристи от с. Конуш“


2.      „Паметна плоча на лагеруващите руски войски в селото от с. Орлово“
3.      „Паметна плоча на загинал руски воин в Хасково в Руско-турската война“
4.      „Паметна плоча на Таньо Петров Талев“, с. Криво поле“ (осъден на смърт и разстрелян за „антивоенна дейност“ през 1916 г.)

5.      „Паметна плоча на загиналите в Освободителната война от с. Малево“ (Убити от с. Малево в Освободителната война 1878 г. Колю Митев Киришев; Георги Иванов Терзиев; Димитър Бойдев Кашев; Андрю Въков Андрев). Изчаква се отговор от директора на Национален парк-музей Шшпка-Бузлуджа за изясняване статута на убитите, т.е. дали са били опълченци, което ще определи и статута на самия паметник, коментират от комисията.
6.      „Паметна плоча посветена на героизма на руските войски“- с. Стойково“
7.      „Паметник на капитан Петко войвода“- гр. Хасково

3 са в община Любимец:
1.      „Паметна плоча на мл. лейтенант Петър Ивайлов Петров“, гр.Любимец        (служител на „Пожарна безопасност и защита на населението“)
2.      „Паметна плоча на Иван Димитров Костадинов“, с.Оряхово (убит през 1925 г.)
3.      „Паметна плоча на редник Атанас Христов Папукчиев“, гр.Любимец (застрелян в казармата през 1943 г.)

3 са паметниците в община Симеоновград:
1.      „Бюст  на  Христо  Ботев“, с. Свирково
2.      „Бюст на Теньо Желев Чартуков“, с. Тянево (убит през 1925 г.)
3.      „Паметник на загиналите от 30-ти Шейновски полк в поделение 22120“ (намира се във военен имот с отпаднала необходимост)
В община Ивайловград заличените от регистъра са два:
1.      „Паметна плоча-чешма на преминалите Руски войски 1878 г.“, с. Камилски дол
2.      „Паметник-костница на загиналите руски войни край с. Славеево през 1878 г.“


С най-много- 30 паметника, е община Димитровград от включените в приетия от комисията Областен регистър и картотека на военните паметници. В община Хасково те са 27; в Харманли – 13; Любимец – 14; Свиленград – 23; Симеоновград – 8; Тополовград – 15; Стамболово – 9; Маджарово – 4; Ивайловград – 25 и Минерални бани – 6.


Комисията, под председателството на хасковския областен управител Минко Ангелов, прие и идейно-художествен проект за изграждане на военен паметник в с. Остър камък, община Харманли, дело на частна инициатива.