Жури в състав проф. Николай Ненов – етнограф и музеолог, Искра Тодорова – етнограф и Биляна Тодорова – етнограф и културолог, определиха победителите. Първото място бе за НЧ „Просвета Червен 1928“ и Клуб на пенсионера „Калето”, които представиха „Боговица“ – обреден хляб, който се слага на трапезата на Бъдни вечер, Погача с пресен квас за Месни Заговезни, който се поднася на кръстник и Обреден хляб за „бяла“ жътва.

Второто място отиде при НЧ „Просвета 1915“ от кв. Долапите. Групата за изворен фолклор с ръководител Снежана Атанасова представи сватбени, коледни и гергьовденски хлябове, Еньовденска самодивска погача и Обреден хляб за Трифон Зарезан. На трето място са НЧ „Възраждане 1924“ и Клуб за занаяти „Султан“ от Попово, които приготвиха сватбени хлябове. Наградените получиха плакети със символа на фестивала и грамоти.

В първото издание на Фестивала на обредния хляб се включиха десет участници от етнографските групи на хърцоите и капанците. Те представиха традиционни обредни хлябове, характерни песни и разкази за ритуали.  

Журито беше впечатлено от живите символи върху хлябовете и съвременните интерпретации на древните знаци. Обредният хляб е част от нематериалното културно наследство, тъй като и присъства в множество празници и днес и е важен не само за специалистите, но и за всички нас.

На територията на Средновековния град участниците извиха кръшни хора, включиха се в образователния модул за изработване на обредни хлябове от тесто с помощта на щампи с характерни изображения и се снимаха за спомен. Специално за събитието на Червенската кула за първи път бе монтиран стереоскоп с 3D изображение-възстановка на Замъка на Червенския болярин и Архиепископската църква. 

Организатор на Фестивала на обредния хляб на Средновековния Червен е Регионален исторически музей – Русе.