Фейсбук и Туитър блокираха статия на „Ню Йорк пост“, която уличава сина на Джо Байдън – Хънтър, в опит да се възползва от служебното положение на баща си по време на мандата му като вицепрезидент на Съединените щати. Репортажът цитира имейли, в които Хънтър и украински бизнесмен от енергийната компания „Бурисма“ обсъждат среща с Джо Байдън.

Социалните медии обясниха действията си със съмнения в достоверността на информацията, както и с начина на придобиването й.

В редакционна статия „Ню Йорк пост“ ги нарече „машини за пропаганда“ и ги обвини, че помагат на предизборната кампания на кандидат-президента на демократите.

Този линк е идентифициран от Туитър като потенциално вреден – това съобщение виждат потребителите на социалната мрежа, които искат да споделят статията на „Ню Йорк пост“. Технологичната компания обяснява решението да ограничи разпространението на репортажа с въпросителните около начина на придобиването на информацията. Имейлите на Хънтър Байдън са взети от компютър, оставен вероятно от самия него в сервиз за поправка през 2019-та. Политиките на Туитър забраняват „директно разпространение на придобито чрез хакване съдържание, в което има лични данни.

Собственикът на сервиза казва пред „Фокс нюз“, че се е изплашил от видяното в лаптопа. В част от имейлите, които „Ню Йорк пост“ цитира, украински бизнесмен обсъжда с Хънтър Байдън възможноста за среща с баща му Джо Байдън – тогава вицепрезидент на Съединените щати.

Аргументът на Фейсбук за забраната за споделяне пък са въпросителните около достоверността на статията. „Това е част от стандартния ни процес за намаляване на разпространението на деизформация,“ посочи говорителят на технологичния гигант Анди Стоун.

За първи път Туитър директно блокира информация от новинарски сайт. Платформата за микропубликации блокира и личния профил на говорителката на Белия дом Кейли Макенани, която сподели линк към статията.

„Ню Йорк пост“ реагира с гневна критика към социалните мрежи и заяви, че се опитват да помогнат на предизборната кампания на Джо Байдън, а истината е, че никой не е оспорил достоверността на статията за сина на кандидат-президента на демократите. „Фейсбук и Туитър не са медии. Те са машини за пропаганда“, посочва изданието в редакционна статия.

Сенаторът от Републиканската партия Тед Круз написа писмо до изпълнителния директор на Туитър Джак Дорси, в което заявява, че „Цензурата на Туитър върху тази статия е лицемерна, предвид готовността да се позволи на потребителите да споделят подкрепени с по-малко факти репортажи за други кандидати.“

Конгресмените републиканци публикуваха текста на статията на уебсайта си, за да могат да го споделят без цензура.

От предизборния щаб на Джо Байдън обявиха, че не са били информирани от Туитър и Фейсбук за решението им да блокират материала. Говорителят Андрю Бейтс припомни, че медийни разследвания, както и две ръководени от републиканци комисии в Сената не са открили нищо нередно в начина, по който по време на вицепрезидентството си Байдън е осъществявал политиката на Белия дом по отношение на Украйна. Бейтс добави, че в графика на Байдън няма среща с украйнския бизнесмен от енергийната компания „Бурисма“.

Междувременно „Ню Йорк пост“ излезе с нов материал, базиран на имейлите от компютъра на Хънтър Байдън, този път за получаването на пари от голяма китайска енергийна компания.