Публично обсъждане за това какви функции да има сградата на “Дома на учителя” в Русе, предложи в разговор в рубриката “Визитка в минало време” Венелин Молнар, дизайнер и урбанист, който поддържа и уебсайта roustchouk.bg. Молнар уточни, че дебатът първо трябва да се проведе от експерти,със широка представителност на хора от общината и извън нея. Предложените след това варианти биха могли да се предложат за публично обсъждане дори в социалните мрежи. “Това е един процес, който може да отнеме не повече от 6 месеца и да се върви към един първи пример за това как един паметник на културата може да придобие такива функции, които да отразяват визията на града в 21 век. На развиващия се, успешен и проспериращ град”, заяви Венелин Молнар.

Молнар, заедно с архитект Венцислав Илиев са едни от създателите на рубриката, чиято цел е да разкаже историята на емблематични сгради, които правят града ни това, което е, правят града ни Малката Виена. Стремежа ни е да поддържаме разговора за тях, да предизвикаме дебат за това как биха могли те да се възродят за нов живот. Затова и желанието ни е да включим широк кръг от хора, които имат отношение към проблема. Започнахме със сградата на първото застрахователно дружество в България, или както мнозина русенци я знаят и като сградата на Старата полиция. Минахме и през съдбата на известния хотел “Балкан”. И естествно в този централен ансамбъл от прекрасни русенски сгради се вгледахме в сградата на Александровска 29,  строена за търговски дом и кантори на фирмата на Константин Дина Бебис. Братята Дина и Зисо Бебис са били известни търговци на жито от гръцки произход, дошли в Русчук още преди Освобождението и започнали работа като докери на пристанището. Константин Д. Бебис- син на Дина Бебис е крупен търговец на зърно и съсобственик в банкерска къща, заедно с Братя Бехар. Той е уважаван русенски търговец и общественик в началото на ХХ в. Член е на Проверителния съвет на Застрахователно дружество „България“ и на Управителния съвет на Българска търговска банка.

Добрата новина за момента е, че от конструктивна гледна точка сградата е в добро техническо състояние и не е застрашена от разрушаване. Проблемът е, че поради неподдържане фасадите са в недобър вид, вътрепността не е почистена, има счупени стъкла, които загрозяват сградата, обобщиха арх. Венцислав Илиев и инж. Здравка Великова - директор Дирекция “Инвестиционно проектиране, устройство и кадастър”.  Сградата е изцяло общинска собственост от 2019 г. и Община Русе има проект за нея. Той предвижда в тази сграда да се направи младежки център за интегриране на младежи от 15 до 29 години, където да осигури тяхното обучение. Ще се приемат младежи, които са отпаднали от образователната система, младежи в риск, които живеят в отдалечени райони и млади хора, които са извън заетост, образование и обучение, като по този начин те да се впишат в обществото, сподели инж. Великова. “Община Русе винаги търси възможности за финансиране. Имаме специален отдел, който се занимава с проучване на всякакви програми, които откриват финансиране за какво може да бъде използвана една сграда, какво покрива като дейности и използваме всяка възможност да реализираме това. Мога да дам за пример Симеоновата къща. Целият ремонт на сградата възлиза на 1 800 000 лв., имаме действащо разрешение за строеж. С тази проектна разработка сме подали искане към Министерството на културата, за цялата стойност и ако бъдем одобрени имаме готовност да започнем процедура по избор на строител и веднага да започнем ремонта” разказа тя.

По отношение на предложението за обществено обсъждане за Дома на учителя, Великова каза, че Община Русе има действащи експерти по устройство на територията и всяко едно предложение би могло да се разгледа, след което да се подложи и на обществено обсъждане. “Общината е отворена за подобни предложения”, категорична бе тя.

Архитект Илиев поясни, че последната дума все пак има собственикът, а това е Община Русе. И тя има нелеката задача да реши как да опази толкова много културно наследство, на което града ни е богат. Това е свързано не само с пари, а и с възможност за извършване на някаква дейсност в тези сгради. Специално сградата на Дома на учителя притежава една много ценна вътрешна площ - теренът, който свързва улица “Александровска” с лежащата отзад улица “Цариброд” е нещо, което заслужава много голямо внимание.

”Имаше лятно кино и амфитеатър там. Стената, на която се прожектираха филми е там. Ето една идея, да имаме поне едно лятно кино в града. Това е едно място за обществена комуникация и ако бъде посветено на младежите, там и сцената пред екрана може да се използва за много дейности. Ето една идея, която може да се обвърже с бъдещата му реконструкция”, беше идея споделена от арх Илиев.

Повече подробности от интересния разговор в студиото на Дарик радио може да чуете в звуковия файл: