Дърветата са един от най-силните ни съюзници в борбата с изменението на климата, тъй като „поглъщат” въглеродния диоксид от въздуха.

Проучване показва, че ако засадим много повече от тях на подходящите места, те биха могли да намалят количеството въглерод в атмосферата до нива, които не са наблюдавани от почти 100 години, казват изследователи.

След като проучиха над 70 000 висококачествени сателитни снимки на дървета по цялата планета, еколози стигнаха до заключението, че Земята може да поддържа 9 милиона допълнителни квадратни километра дървесна покривка.

Тези дървета биха елиминирали около две трети от въглерода, намиращ се в атмосферата днес в резултат на човешки дейности, показва проучване в списанието „Science”, представено от Ел Ей Пост.

Благотворителна организация засажда един милион дървета в национален парк

Има купища международни инициативи за опазване и възстановяване на горите по света, но изследователите никога не са разработвали подробен план – например какви видове дървета да се засаждат и къде да се поставят, заяви ръководителят на проучването Жан-Франсоа Бастин, еколог от Швейцарския федерален институт за технологии в Цюрих.

акъв е максимумът, който можем да направим за планетата?", попита Бастин. „Колко дървета би могла да поддържа нашата Земя и какво би могло да се направи, погледнато реалистично?“

За да отговорят на тези въпроси, Бастин и неговите колеги разработили компютърна програма, която изчислява колко залесена земя може да бъде възстановена, както в момента, така и в един бъдещ, евентуално по-топъл свят.

Членовете на екипа прегледали 78 774 сателитни снимки на различни екосистеми - от буйните тропически гори на Амазонка до сухия Сахел в Африка. Те преброили всяко дърво на всяка снимка, за да оценят текущата дървесна покривка в естествена среда.

След това изследователите комбинирали тази информация с данни за климата, температурата и почвените условия за всяка екосистема. Тогава задали на компютърната програма да комбинира всичко, за да се определи колко дървесна покривка може да поддържа определен район.

Резултатът: Дърветата на Земята в момента покриват 28 милиона квадратни километра земя - но всъщност има потенциал да запълват цели 44 милиона квадратни километра.

Част от тези допълнителни, неоползотворени 16 милиона квадратни километра в момента се използва за земеделие или градски пространства. Изследователите премахнали тези площи от изчисленията и установили, че Земята има 9 милиона квадратни километра, които чакат да бъдат покрити с дървета - площ с приблизителни размери колкото Бразилия.

Когато тези дървета узреят, те ще могат да „погълнат” около 205 гигатона въглерод от атмосферата, изчисляват авторите на изследването.

И така, къде се намират тези 9 милиона квадратни километра? Повече от половината от тях се разпростират само в шест страни: Русия, САЩ, Канада, Австралия, Бразилия и Китай.

Горнооряховски деца ще засадят 750 дръвчета

Жан-Франсоа Бастин и неговите колеги „ясно показват, че всички ние имаме много кратък период от време, в който да възстановим глобалната дървесна покривка,“ пишат в есе, придружаващо изследването, Робин Чаздън от Университета на Кънектикът и Педро Бранкалион от университета в Сао Пауло. „Трябва да действаме бързо, интелигентно, цялостно и глобално.“

Те добавят, че не при всички дървета залесяването е еднакво. Засаждането на дърво в район, където не би се развивало по естествен начин, може да създаде проблеми за цялостната екосистема и за тези, които живеят наблизо.

Видовете дървета, както и как и къде се отглеждат, определят как и кои хора имат полза от тях. На някои места увеличаването на дървесната покривка може да повиши риска от пожар, да намали запасите от вода и да причини щети на реколтата“, отбелязват учените.

Карл-Хайнц Ерб, социален еколог от Университета за природни ресурси и науките за живота във Виена, който не е участвал в изследванията, заяви, че икономическата справедливост трябва да бъде фактор за решенията къде да се засаждат дървета. Например, превръщането на земята, използвана за паша на животни в гори, би засегнало непропорционално по-бедните хора, твърди той.

Възстановяването на дърветата е много силно оръжие за борба с изменението на климата“, коментира Жан-Франсоа Бастин и добавя: „Но то трябва да върви заедно с други действия, като например промяна на начина, по който живеем на планетата.“

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube