Темата в рубриката на обзорната програма на Дарик „Червено – черно“ е предложението на Настимир Ананиев за сливане на общините с цел подобряване стандарта на живот на гражданите, даване на повече правомощия на общините, както и въвеждане на мандатност на кметовете и общинските съветници.

Казусът е болезнен за Пловдив, особено в контекста на двете общини Родопи и Марица, които затапват града. Почти няма местен политик, който да не обещава по време на избори, че те, или поне част от тях, ще присъединят към Пловдив, но всичко засега остава само на думи. Казусът стана още по- свързан с града на тепетата, след като в село Белащица започна инициатива за присъединяването към Пловдив.

След сериозния трус в коалицията, породен от изтеглянето на министрите на ИТН от лидера на партията Слави Трифонов, предложението на Ананиев едва ли ще стигне до пленарна зала.

За принципната позиция на част от пловдивските депутати, е разговорът в обзорната програма на Дарик радио Пловдив.

„За момента трите формации в коалицията сме единнни. Считам, че за определени, особено за важни решения, ще успеем събираме мнозинство Парламента, защото има достатъно депутати с висок морал“, коментира Стою Стоев от ПП, член на Правната комисия в НС. По думите му, ако се направи добър анализ след данните от последното преброяване, то от ПП биха подкрепили бъдещо окрупняване на малки общини, заедно с частична финасова независимост за тях.

По отношение на ограничението на мандатността на кметовете и общинските съветници Стоев счита, че не е необходима промяна в Конституцията.

„В контекста на разпадащата се коалиция, смятам че това предложение изобщо не е тема на това Народно събрание, коментира в ефира на Дарик радио депутатът Иван Тотев от ГЕРБ, член на ресорната комисия в Парламента. Той критикува управляващата коалиция, която по думите му „се опитва много често да прекарва подобен тип кардинални законопроекти като този по т. н. бърза писта – без обсъждане и комуникация".

Според него, предложението за мандатността е начин на управляващите да моделират средата в контекста на предстоящите избори, като елиминират например дългогодишните кметове на Бургас, Варна и Стара Загора от партия ГЕРБ, но дори да се стигне до гласуването му, то ще бъде атакувано в Конституционния съд.  

С оглед на обезлюдяването на отделни общини, категорично трябва да има ново териториално разделение на страната, но подобни решения се вземат с широк кръг консенсунс в Парламента, коментира още в ефира на Дарик Пловдив Тотев.

По отношение на инициативата на част от жителите на Белащица за присъединяването на селото към Пловдив, Тотев беше категоричен, че от ГЕРБ ще подкрепят това решение в ОбС, стига местните да го одобрят на референдум.

Срещата – разговор за възможностите за присъединяване на село Белащица към Пловдив е насрочена за вторник, следващата седмица. На нея е поканен кметът Здравко Димитров, както и представители на местната управа на града на тепетата, които да разяснят на жителите на селото предимствата от отделянето на Белащица от община Родопи.

Според Манол Генов от БСП, също член на Комисията  по регионално развитие, не може на този етап да се правят прогнози за бъдещето на управленската коалиция. По отношение на предложението за ограничаване на мандатността на кметовете и съветниците, Генов подчерта, че според него то е противоконституционно. А за редуциране броя на общините, депутатът счита, че подобни текстове трудно ще „пробият“ в Парламента.

Със скептицизъм приема представителят от левицата в НС инициативата за присъединяването на Белащица към Пловдив. Според Манол Генов, решението за референдум едва ли ще мине в ОбС на община Родопи. Той определи темата като предизборна дъвка и подчерта, че има и местни жители, които са против идеята за отцепването на селото и превръщането му в квартал на Пловдив.

Народният представител от „Възраждане“ Елена Гунчева счита, че управленската коалиция няма да издържи и всеки момент Правителството трябва да подаде оставка, тъй като се е провалило в действията си.

Според Гунчева, предложението за окрупняване на общините е поредното недалновидно решение на управляващите и парламентарната им група няма да го подкрепи, още повече, че според Конституцията допитването до местното население, т.е. провеждането на референдум, е задължително и не може НС да спусне директно едно такова решение. А по отношение на мандатността Гунчева счита, че  самото предложение не е добре изготвено и няма да мине в пленарна зала.

Цялата тема чуйте в звуковия файл.