Машинното гласуване става задължително на следващите избори, решиха депутатите в Народното събрание. С хартиени бюлетини ще се гласува в секциите с до 300 избиратели или при проблем с машините.

С новите промени в Изборния кодекс отпадат ограниченията за разкриване на повече от 35 секции в страни извън Европейският съюз и се облекчава режимът по разкриване на секции извън България.

НС: ЦИК определя условията, а Министерският съвет осигурява видеонаблюдението на изборите

Депутатите решиха още, че целият състав на ЦИК ще бъде променен, а комисията вече ще се състои само от 15 члена, които ще се назначават от президента. Разрешава се и видеонаблюдението по време на преброяването и отчитането на бюлетините след края на изборния ден. 

Редица важни промени в Изборния кодекс приеха депутатите в Народното събрание. Отпаднаха ограниченията за отваряне на секции в страните извън Европейския съюз, като те вече ще могат да са повече от 35.

Избирателни секции ще се образуват при подаване на поне 40 заявления за гласуване, както и автоматично на местата, в които последните 5 години е имало секции, в които са гласували не по-малко от 100 избиратели. Против облекчения режим се обявиха от ГЕРБ-СДС и БСП. Според ГЕРБ и при досегашните правила всички, които са искали да гласуват са имали възможност да го направят, а Велизар Енчев от левицата коментира, че по този начин се прави електорален подарък на ДПС.

Останалите партии обаче подкрепиха облекчения режим за разкриване на секции в чужбина и подчертаха, че българи има не само в Турция, а по целия свят и до момента няма данни, които да показват, че вотът от Турция води до изкривяване на изборните резултати, а Мая Манолова допълни:

Друга голяма промяна в изборното законодателство е намаляването на броя членове на ЦИК на 15 души, които ще се предлагат от парламентарно представените партии, но ще се назначават от президента. Опасения по тази точка изрази Даниел Митов от ГЕРБ-СДС.

ЦИК ще се назначава с указ на президента, депутатите намалиха членовете на Комисията

От трибуната Крум Зарков от БСП посочи, че явно проектозаконът не е прочетен от депутатите на ГЕРБ-СДС, защото е останало неразбиране относно функциите на президента.

Депутатите спориха и дали да се въведе изцяло машинно гласуване. Любен Дилов от ГЕРБ-СДС попита защо се прави опит да се ограничи гласуването с хартия, като идеята е да се дадат повече възможности за гласуване.

В отговор от БСП уточниха, че проблемът с хартиените бюлетини е в опорочаването на този тип гласуване през годините, а Тошко Йорданов от Има такъв народ коментира, че хартиени бюлетини ще има единствено като резервен вариант. 

В крайна сметка беше решено машинното гласуване да бъде задължително от следващите избори. Хартиени бюлетини ще се допускат в секциите с до 300 избиратели и ще са налични в останалите секции в случай на проблем с машините или извънредни обстоятелства.  

Депутатите позволиха и осъществяване на видеонаблюдение при броенето и отчитането на гласовете след края на изборния ден, като то ще трябва да бъде осигурено от Министерски съвет. Отхвърлено беше предложението на ДПС за водене на кампания на чужд език при наличието на превод на български.