Държавата абдикира от ангажиментите си по Плана за възстановяване и устойчивост в частта за вредните емисии, след като Народното събрание взе решение за удължаване на живота на въглищните централи. Служебното правителство е задължено да преразгледа Плана и да се опита да промени приетите условия. С това решение на парламента страната ни се лишава от възможността да погледне по-визионерски по темата с енергийните източници, смятат от българската Коалиция за климата, обединяваща граждани и неправителствени организации. Апостол Дянков, ръководител на програма „Климат и енергия“, WWF България и Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България, бяха гости в студиото на Дарик радио, за да споделят до какво ще доведе това решение на Народното събрание.

Европа все повече се затопля

И двамата са на мнението, че има сериозна липса на диалог между държавата и гражданите. Според Дянков решението на парламента е взето под "диктата" на улични протести на миньорите. 

Според експертите решението е взето заради изборите и краткосрочните политически цели на партиите. Все още няма ясен преход от въглищата към нови, по-екологични ресурси, като има неяснота какъв ще е процесът и какво ще стане с работниците. Антонова е на мнение, че на практика държавата не търси алтернативи, за разлика от частния сектор, където, заради увеличението на цените на електричеството, бизнесът автоматично се е ориентирал към по-евтини източници, а освен това са направени и все повече инсталации за възобновяема енергия.

Със забавянето на приемането на точките от Плана за възстановяване в част енергетика, страната ни се отказва от парите, които са отделени за справедливия преход. 

Китайски учени: Земното ядро спря да се върти

“Когато така се подвеждат тези хора и ги оставяме без те да имат тези средства за преход сега, всъщност какво се получава. Ние имаме рецепта за една радикализирана част от обществото в тези въглищни райони след 5 години”, споделя Дянков.

Той добави, че проблемът е най-наболял в Перник, Кюстендил и Бобов Дол, защото страната ни вече загуби 100 милиона евро от фонда за справдлив преход заради забавяне с териториалните планове.

Той определи като пълна лъжа твърдението, че въглищата се завръщат в Европа. Според данните, даже има намаление спрямо миналата година.

„Вървим в грешна посока“: Рекордни температури на океаните от 2000 години насам

Активистите са на мнение, че е обща нагласата, че нищо няма да се случи.

“Усети се едно успокоение сред хората, които работят в сектора. До 2038 г. ще им бъдат гарантирани работните места”, споделя Антонова.

В края на разговора, Дянков коментира, че законът за изменение на климата трябва да бъде актуализиран. Природозащитниците искат истинска промяна, а не само повърхностна. 

Антонова завърши, че за да намерят решение и двете страни трябва да прекарват повече време сред природата.

В репортажа на Мариана Корчакова може да чуете представители на “Дишай, България” - обединение създадено през миналото лято от 11 организации.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм