Държава отказва да създава условия за опазване на недвижимото културно наследство и това продължава вече няколко десетилетия, заяви на пресконференция директорът на Националния институт за недвижимото културно наследство арх. Петър Петров.

По думите му Законът за културното наследство е объркан и труден за прилагане, а специалистите в Националния институт са под 50, от няколкостотин души преди години. 

Проект предвижда дигитализация на културно-историческото наследство на Русе и региона

От 39 600 недвижими културни ценности едва 480 са защитени от унищожение (това означава, че само те имат режими на опазване, а за останалите няма яснота какво може да се прави с тях) , алармира още арх. Петър Петров.

Според него, за да се преодолее това са необходими спешни промени в закона, спешна актуализация на списъка на недвижимото културно наследство, нова структура на НИНКН и преминаването му на делегиран бюджет.

Освежават пространства в културни обекти на Сливен

Междувременно час преди пресконференцията от Министерството на културата разпространиха прессъобщение, в което обясяват, че  с 30% средно са увеличени заплатите на служителите в Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), от 1 юли. Повишаването на експертния капацитет на НИНКН е нелек процес, като с оглед на сложната политическа обстановка Министерството на културата се бори да постигне максимални резултати и с наличния капацитет.

И към момента, заедно с директора арх. Петров, се търсят иновативни методи за решаване на дългогодишните проблеми, се казва още в позицията на МК.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм