Преди 153 години - на 11 май 1851 г.​ - в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив​, по инициатива на​ основателя му Найден Геров, се организира ​за първи път празник​, посветен на Кирил и Методий – създатели​те на глаголицата​.

Ден преди 11 май в студиото на Дарик избираме да говорим за буквите през призмата на изкуството​, заедно ​с калиграф​а Геновева Ненова​, която държи в ръката си перо, подобно на това, с което са писали Ботев и Левски. Приела е за своя мисия да възстанови калиграфската школа в България. 

Калиграфията е изкуството на красивото писане​, чиято история започва в първите векове на новата ера. От началото на 21 век​ вече почти никой не пише на ръка.

​Това изкуство е част от българското културно наследство, което трябва да пазим​. В буквите ни има магичност, ​а думите ни носят енергия, която не може да се опи​ше. Първата буква от глаголицата, се изписва като кръст, означава АЗ и се приема за паметта, която носим​, казва  Геновева Ненова. 

Според нея писането на ръка развива творческото ни мислене, правилното и красиво изписване ни обогатява и ни учи да обичаме българския език​, кара ни да се замисл​им какви думи използваме, когато разговаряме, ​и изобщо как общуваме. 

Калиграфското изкуство прави децата и възрастните хора с увреждания много щастливи. За мен беше изключително откритие, когато установих, че те се справят прекрасно с формите на буквите и могат да ги пресъздават достоверно върху белия лист, разказа още калиграфът в ефира на Дарик. 

Приказката "Изгубените букви"  която  Геновева Ненова  издава, е както за деца, така и за възрастни.

Защо е хубаво да пишем на ръка и има ли скрит код в буквите ни? - чуйте от калиграфа Геновева Ненова.